המרכז לתיאטרון עכו

מאת ובהשתתפות סמדר יערון ומוני יוסף

האנתולוגיה (1997-2018) הינה פיתוח של סצנה מתוך "ארבייט מאכט פראיי, מטויטלנד אירופה" בבימויו של דוד מעיין.
זלמה גרינוולד, ניצולת שואה, חיה ובועטת במרכז לתיאטרון עכו. שני דברים משאירים אותה בחיים, בנה יחידה, אתו היא מקיימת קשר סבוך והפסנתר.
"כששואלים אותי איך עברתי את השנים ההן אני תמיד אומרת, זה הפסנתר שהציל אותי... אנחנו יכולים לספר סיפור של תקופה, של עם, של פרט, דרך המוזיקה". הקהל מוזמן לשבת עם זלמה סביב הפסנתר, ללגום כוסית קוניאק, ולשמש עד להגיגיה ושותף פעיל לדיאלוג עמה. ההצגה שהוצגה במשך עשרים שנה, משקפת את שפת העבודה הייחודית שפיתח המרכז לתיאטרון עכו שבו חומרי ההצגה מעודכנים ומשקפים את עולמו ומצבו המידי של האמן בזמן האירוע המתרחש בהווה. הטקסט אינו קבוע והאינטראקציה עם הקהל מתרחשת בזמן אמת ומהווה פתח לנושאי שיחה, תכנים והתרחשויות חדשות בכל פעם. הפסנתר - כשטיח מוסיקלי, כידיד אינטימי שמלווה את הקשישה כל חייה, הוא במידה רבה תירוץ ורקע לפטפוטיה על כל מה שמעסיק אותה: אומנות, טעם הקיום, פסיכולוגיה, דת, מטפיסיקה, חינוך, ילדים חיפוש רוחני, זקנה ומוות. דמותה של יערון מציעה רגעי חסד לצד ערעור מתמיד של התכנים המהותיים לקיומנו.

"... רגע של חסד .. לסמדר יערון יש עוצמה מאגית ... היא מהפנטת את קהלה...". אליקים ירון, מעריב.
"... מופע אמיץ ... מרגש ומקורי...". הונג-קונג.
"...יצירה בעלת עוצמה שחודרת ומחלחלת אל כולנו...". המבורגר, גרמניה.
"...שחקנים מהפנטים ... בהומור וקלילות מעבירים לנו תכנים מהותיים...". לה מרסליה, צרפת.
"...הם מחיים את השדים שלנו ואת השלדים בארונותנו ללא עכבות ועם הרבה אהבה...". סוויס פפר, שוויץ.

ההצגה השתתפה בפסטיבלים בינלאומיים:
ברלין, המבורג, זלצבורג, בריסל, לובין (בלגיה), דיז'ון, אבניון (צרפת), פארמה וולטרה (איטליה), לינץ, מינכן, יפן והונג-קונג ועוד..

אנתולוגיה anthology - arbeit macht frei סמדר יערון המרכז לתיאטרון עכו