בתוך הבדידות של שדות הכותנה (2010) - ברנאר-מארי קולטס/יעל קרמסקי

איב

* ההצגה היתה מועמדת לפרס קיפוד הזהב בקטגוריית עיצוב תאורה


מאת ברנאר-מארי קולטס

תרגום: דורון תבורי

בימוי - יעל קרמסקי 

שחקנים : דורון תבורי , נמרוד ברגמן


עיצוב חלל ותאורה - ירון אבולפיה 

מוסיקה מקורית - אופיר בר-און


ההצגה הופקה על ידי "איב" – אגוד היוצרים העצמאיים

בכורה, ינואר 2010,  אנסמבל תיאטרון הרצליה


קולטס, מחזאי צרפתי ממוצא ספרדי, נפטר בשנת 1989 בגיל 41.

המחזה נכתב ב 1987 לשתי דמויות ללא שם. סוחר ולקוח.

כמו רוב מחזותיו של קולטס, גם כאן לקוחות הדמויות מן המציאות שאותה אנו חיים אך איננו יכולים לראות מחוסר פרספקטיבה, ולעיתים גם מחוסר רצון להסתכל למקומות צדדיים וחשוכים. קולטס חושף את המציאות ומראה אותה כפי שהיא – קשה מפוררת מרופטת קרועה ומתומצתת ומעל לכל קטלנית וגם מצחיקה. ההישרדות היא הכוח המניע את הדמויות בחיוניות גדולה בתשוקותיהן ובחלומותיהן.

המחזה שם תחת זכוכית מגדלת מהלך של משא ומתן שבו נחשפות הטקטיקות שבין סוחר ללקוח, לא בהכרח סוחר ולקוח במובן העסקי. למעשה כל מערכת יחסים יכולה להתפרש לפי קולטס למשא ומתן בין סוחר ללקוח. זהו קרב אינטנסיבי על הרצון ועל מה שעומד בפניו.

 

"במחזה עוצר הנשימה של קולטז, בו משחק ברגמן בימים אלה עם תבורי, אין פירוטכניקה, זיקוקי דינור או כל אלמנט אחר שעלול להרחיק את הצופה מבדידותו. הדו קרב הפסיכולוגיסטי המופשט והגאוני שרקח קולטז קשה לבליעה, בלשון המעטה. תחת ידיה המיומנות של הבימאית יעל קרמסקי ובעזרת שני השחקנים המופלאים האלה, הופך המחזה למניפסט תיאטרוני חד פעמי. "

מירב יודילביץ' - ynet 


"לא תמיד נופל לידי הקהל הבא לראות הצגת תיאטרון שהיא מסמך מרתק כמו זה של "בתוך בדידות בשדה הכותנה"... תבורי בגופו ובקולו הוא הר געש פעיל, ואת הטקסט הוא משגר כמו לבה רותחת. ברגמן שומר על חזות שמורה, כמעט קרה, יציבתו זקופה, ואת הטקסט הוא מגיש רהוט, קר ומדויק. ברגע הנדיר של המפגש הפיזי ביניהם משיכת החבל בין השניים הופכת להתכרבלות רגעית, ולמרות היותה אירוטית מאוד, היא מתגלה כאשליה של חיבור אנושי.... בתוך בדידות בשדה הכותנה" היא הצגה נדירה וחשובה בנוף התיאטרון שלנו, ולמי שהייחוד והאתגר עדיין מסקרן אותו - כדאי בהחלט לצפות בה."

צבי גורן - אתר הבמה